Akonáhle si človek uvedomil, že potrebuje prístrešok, začala sa rozvíjať architektúra. V priebehu dlhých dejín ľudstva umenie stavania vyčarovalo mnoho veľkých, krásnych a ohromujúcich štruktúr, pamätníkov dokonalého manželstva vedy a umenia. Každé historické obdobie je poznačené jedným alebo viacerými svetovo preslávenými architektonickými úspechmi, špeciálnymi svojou mierkou, strojárstvom, materiálom alebo ozdobami. Bez ohľadu na to, či sú tieto architektonické pamiatky zamerané na náboženské alebo svetské účely, nemá to vplyv na ich hodnotu, ale sú hrdé na to, že sú symbolom ľudského intelektu a ducha..

Evolúcia architektúry bola podporená vedeckým vývojom ľudstva a našťastie vďaka novým materiálom bolo každé obdobie prepracovanejšie, odvážnejšie a inovatívnejšie ako predchádzajúce. V architektúre sa dnes zdá byť všetko možné, pretože obrovské mosty, budovy zo skla a ocele odolné voči zemetraseniam a ďalšie zázraky súčasnej architektúry stále pribúdajú po celom svete..

Náš zoznam 20 pamiatok sveta je zostavený v snahe priblížiť vám historické a moderné črty, ktoré robia slávnu architektúru.

13. Pekinský národný štadión

Tento fenomenálny štadión bol známy aj ako Vtáčie hniezdo a bol postavený pre letné olympijské hry 2008. Myšlienka tejto úžasnej štruktúry bola výsledkom spolupráce čínskych a medzinárodných architektov a výtvarníkov.

1. Eiffelova veža – Paríž, Francúzsko

Eiffelova veža, postavená v roku 1889, je jednou z najznámejších stavieb na svete. Je pomenovaná po inžinierovi Gustavovi Eiffelovi a bola postavená ako vstupný oblúk na svetovú výstavu Expo v roku 1889. Veža je vysoká 324 metrov, približne ako 81 poschodová budova. Dnes veža každoročne priláka milióny návštevníkov.

2. Burj al Arab – Dubaj

Hotel Burj al Arab v Dubaji, postavený na umelom ostrove vzdialenom 280 metrov od pobrežia, je jedným z najluxusnejších a štvrtým najvyšším hotelom na svete. Je vysoký 321 metrov a predstavuje jeden z divov súčasného inžinierstva. Budovu navrhol Tom Wright z WKK architekti a jej tvar napodobňuje tvar plachty lode.

3. Parthenon – Atény, Grécko

Najslávnejší a najzachovalejší chrám starovekého Grécka mal veľký vplyv na architektúru, umenie a estetiku západného sveta. Bol postavený v 5. storočí pred naším letopočtom, zasvätený bohyni Athéne Parthenos, patrónke Atén. Jeho sochy, ozdoby a vlysy sú dnes považované za najlepšie príklady klasického gréckeho umenia. Jeho dohliadajúci architekt Phidias je stále známy pod menom ako jeden z najlepších sochárov a staviteľov staroveku..

4. Sagrada Familia – Barcelona, ​​Španielsko

Jeden z najprepracovanejších kostolov v histórii so stavbou, ktorá zabrala väčšinu 20. storočia. Katedrálu navrhla jedna z najväčších myslí modernej architektúry Antonio Gaudi a predstavuje fantastickú fúziu gotických vplyvov a jedinečných myšlienok secesie. Jeho výstavba sa začala v roku 1882 a trvala desaťročia až do španielskej občianskej vojny a druhej svetovej vojny, keď sa zastavila. Proces obnovy budovy v 50. rokoch minulého storočia ešte nie je ukončený. Napriek tomu, že kostol bol vysvätený v roku 2010, konečné dokončenie je naplánované na rok 2026, teda na rok 100 rokov od Gaudiho smrti. Napriek tomu, že je táto budova nedokončená, je obrovská a úchvatná s nespočetnými ozdobami, ktoré zdobia jej konštruktívne prvky, vďaka čomu je jedným z najznámejších symbolov mesta..

5. Angkor Wat – Kambodža

Spočiatku bol hinduistický, potom budhistický, Angkor Wat najzáhadnejším chrámom a najväčším náboženským komplexom na svete. Postavil ho v 12. storočí khmerský kráľ Suryavarman a mal byť štátnym chrámom a potom jeho mauzóleom. Potom, čo boli hinduistické tradície opustené, bol Angkor Wat zasvätený budhistickému božstvu Vishnu. Komplex je symbolom Kambodže a našiel si svoje miesto na kambodžskej národnej vlajke. Tento brilantný príklad khmérskej architektúry je rozsiahly a pôsobivý a je podmanivý svojou krásou a silný svojou tradičnou štruktúrou.

6. Bazilika svätého Petra – Vatikán, Rím, Taliansko

Pravdepodobne najslávnejší katolícky kostol na svete, Saint Peter’s in Rome, navrhli Donato Bramante, Michelangelo, Carlo Maderno a Gianlorenzo Bernini, v uvedenom poradí, s menšími dodatkami od iných významných architektov. Je to prepracovaná bazilika a najuznávanejšia budova renesančnej architektúry.

7. Opera v Sydney

Jeden z najznámejších operných domov na svete vďaka svojej budove. Navrhol ho dánsky architekt Jorn Utzon, ktorý bol oslavovaný za prelomový moderný dizajn. Opera v Sydney bola otvorená v roku 1973 a ponúka veľké divadelné predstavenia.

8. Koloseum

Tento starorímsky amfiteáter je považovaný za jeden z najväčších výdobytkov rímskej architektúry. Bol postavený v rokoch 70-80 n. L. A je to jedna z prvých budov v histórii, kde sa na stavbu používal betón.

9. Tower Bridge Londýn

Tower Bridge, symbol Londýna a perla architektúry 19. storočia, bol postavený ako kombinácia bascule bridge a visutý most v rokoch 1886 – 1894.

10. Hagia Sophia Istanbul

Monumentálny kostol, vtedajšia mešita a dnes múzeum. Je to jedinečné svedectvo o vznešenosti a genialite byzantskej architektúry. Bol postavený v 6. storočí n. L., Za vlády cisára Justiniána.

11. Kremeľ

Moskovský Kremeľ je rozsiahly opevnený komplex v lone Moskvy. Bola postavená v 15. storočí a pevnosť sa rozprestiera na takmer 28 hektároch pôdy s pôsobivými červenými stenami, vežami a budovami. Je to sídlo ruskej vlády.

12. Empire State Building

Málokedy cestuje človek do New Yorku bez toho, aby plánoval navštíviť Empire State Building. So 103 príbehmi je symbolom mesta a priekopníckeho mrakodrapu. Túto 381 metrov vysokú stavbu navrhol William F. Lamb a dokončili ju v roku 1931 a stal sa jedným z prvých tvorcov panorámy veľkého jablka..

14. Petronas Towers Kuala Lumpur

Tieto dvojveže boli v rokoch 1998 až 2004 najvyššími budovami na svete a stále sú najvyššími budovami na svete. Ich komplexný a supermoderný dizajn inicioval výstavbu postmoderného Kuala Lumpuru.

15. Šikmá veža v Pise

Kampanila toskánskej katedrály v Pise je svetoznáma vďaka svojej šikmej polohe. Veža, ktorá sa začala v 12. storočí, bola dokončená v druhej polovici 14. storočia a je ikonickou stavbou neskorého talianskeho románskeho slohu..

16. Taj Mahal

Mughalský cisár Shah Jahan postavil najfantastickejší a najkrajší pamätník lásky svojej ranej zosnulej manželke Mumtaz Mahalovej. Celá budova je pokrytá bielym mramorom, ktorý architektonicky zobrazuje ideálnu víziu neba. Postavený v 17. storočí, nachádza sa v Agre, v indickom regióne Uttar Pradesh.

17. Guggenheimovo múzeum Bilbao

Nebola lepšia voľba pre architekta múzea súčasného umenia, ale pre dizajnéra Guggenheimovho múzea v Bilbau – úžasného Franka Gehryho. Budova je fantastickým výtvorom pokrytým lesklými kovovými plechmi, ktorý návštevníka prenesie do inej dimenzie. Múzeum bolo slávnostne otvorené v roku 1997.

18. Budova Flatiron

Prelomové trojuholníkové riešenie ranej modernej architektúry. Budovu Flatiron navrhol Daniel Burnham a dokončili ju v roku 1902. Tento newyorský orientačný bod bol v čase dokončenia najvyššou budovou na svete.

19. Villa Savoye

Jedna z najznámejších modernistických víl postavená priekopníkom modernej architektúry Le Corbusierom v Poissy neďaleko Paríža. Vila bola postavená podľa symbolických „piatich bodov“, na ktoré sa slávny architekt spoliehal, a zároveň vyčarovala moderný štýl..

20. Kauffman Residence alebo Fallingwater

Jedna z najobdivovanejších budov, ktorú navrhol Frank Lloyd Wright, postavená v roku 1935 neďaleko Pittsburghu v Pensylvánii. Moderný dom je situovaný nad prírodným vodopádom, ktorý v dokonalej harmónii spája umelé a prírodné. Podľa Amerického inštitútu architektov bol Fallingwater v roku 1991 vyhlásený za „najlepšie dielo americkej architektúry všetkých čias“.