Každý, kto bol niekedy potetovaný, vie, že na ďalší začnete myslieť ešte predtým, ako ste dokonca odstránili obal z posledného. Keď sedíte a premýšľate nad ďalším kusom atramentu nový prieskum odhalil, že by ste mohli zvážiť, aké farby si vyberiete z iných dôvodov, ako je estetika – červený atrament pravdepodobne spôsobí chronické kožné problémy niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov po tetovaní.

Dermatológovia z NYU Langone Medical Center skúmali 300 náhodne potetovaných ľudí v Central Parku v priebehu mesiaca jún 2013. To, čo zistili, je celkom zaujímavé, aj keď sa musíme čudovať, akú váhu treba týmto zisteniam priložiť (viac o tom neskôr). Z 300 opýtaných ľudí až 6 percent uviedlo, že s tetovaním mali kožné problémy vo forme opuchov, kožných vyrážok a silného svrbenia, ktoré trvalo dlhšie ako štyri mesiace..

Najzaujímavejším poznatkom zo štúdie je, ako farba atramentu korelovala s existenciou chronických kožných komplikácií. Zo všetkých ľudí, ktorí mali problémy s kožou, 44 percent z nich malo vo svojej práci červený atrament, zatiaľ čo iba 36 percent všetkých opýtaných malo v tetovaní červenú. Naopak, iba 33 percent chronických prípadov možno pripísať čiernemu atramentu, zatiaľ čo viac ako 90 percent potetovaných ľudí má vo svojej práci čiernu farbu..

Doktorka Mary Legerová domnieva sa, že jedným z dôvodov väčšiny týchto prípadov môže byť nedostatočná regulácia toho, z čoho sa presne tetovací atrament vyrába. "Zatiaľ nie je známe, či sú pozorované reakcie spôsobené chemickými látkami v samotnom atramente alebo inými chemikáliami, ako sú napríklad konzervačné látky alebo zjasňovače, alebo chemikáliami' rozpad v priebehu času," Hovorí Leger v správe. "Spoľahlivé monitorovanie bráni aj nedostatok národnej databázy alebo požiadaviek na podávanie správ."

Väčšina ľudí v tetovacom priemysle by pravdepodobne uvítala prísnejšie predpisy týkajúce sa zložiek tetovacieho atramentu. Aj keď je imidž tetovania silne zakorenený v myšlienke rebélie a kontrakultúry, žiadny tetovanie nebude chcieť svojim klientom spôsobovať dlhodobé zdravotné problémy. Rovnako ako pri tom, ako požiadavky na hygienu v obchodoch prijal celý priemysel, by si človek myslel, že ak by sa dalo niečo urobiť s prísadami atramentu na odstránenie problémov vpred, bolo by to niečo, čo by každý dychtivo robil.

To znamená, že predtým, ako sa začnete báť tetovania, je v štúdii niekoľko nedostatkov, na ktoré je potrebné poukázať. Štúdia NYU nebola vykonaná v lekárskej ordinácii, bola vykonaná náhodným prieskumom ľudí v Central Parku. Preto nemáme žiadnu z anamnézy ľudí, ktorí boli vyšetrovaní. Napríklad mohli mať ekzém alebo iný stav pokožky, kvôli ktorému boli v prvom rade náchylnejší na kožné vyrážky. Nevieme, či bola táto osoba potetovaná v obchode, alebo si dala palicu a šťuchla po nej príliš veľa nápojov v kúpeľni. Vyžadovali si kožné ochorenia návštevu lekára alebo sa jednalo len o niečo, o čo sa Advil alebo dvaja postarali? Existuje veľa vecí, o ktorých si myslíme, že sa domnievame, že šírka tohto prieskumu nepokrýva, takže by ste nemali byť príliš rýchli na to, aby sme urobili konečné závery.

Zistenia tohto prieskumu boli natoľko zaujímavé, že Leger plánuje vykonať ďalší výskum s cieľom zistiť ďalšie informácie o tom, čo presne spôsobuje u niektorých potetovaných ľudí chronické kožné ochorenia. Leger plánuje preskúmať, ktoré farbivá, ako už uvedené červené, sú náchylnejšie na podráždenie, a tiež sa pozrieť na ďalšie faktory, ktoré by mohli spôsobiť problémy..

Našťastie Legerov výskum pomôže tetovaciemu priemyslu urobiť všetko, čo je potrebné urobiť, aby sa zabezpečilo, že nikto neskončí s tetovaním, ktoré ľutuje. Ľutujte zo zdravotných dôvodov, to znamená. Žiadne množstvo výskumu by nedokázalo presvedčiť niektorých ľudí, že je zlý nápad dať si urobiť to obávané meno.

K dispozícii na INKEDSHOP.COM: Pánske

K dispozícii na INKEDSHOP.COM: Muži's "Zásobník atramentu" Tričko BOH od Famous X Inked