Na križovatke tradičného japonského tetovania a vašich obľúbených detských karikatúr nájdete výtvarníka Manha Hunyna. Hunyn sa narodil a vyrastal vo Vietname. Rozvinula vášeň pre pokračovanie odkazu japonského tetovania, ale so svojim jedinečným vkusom. Začlenením milovaných kreslených postavičiek do tradičných motívov posunula Hunyn stáročia staré umenie na novú hranicu. V Hunynovom vesmíre Tom z „Toma a Jerryho“ vyhodil zo seba sebazničujúci cyklus poníženia rukou zlomyseľnej myši za bodyčko irezumi a život strávený streľbou na obruče. Vďaka kombinácii jeho plodnej predstavivosti a dokonalých schopností je v Hunynovom svete všetko možné.

Prevezmite nás svojou výchovou vo Vietname a tým, čo vás viedlo k tomu, že ste sa stali tetovacím umelcom. 

Vzdelávacie prostredie vo Vietname nie je vhodné na vývoj tetovania. Mnoho ľudí nie'nemám s tým súcit. Osoba s tetovaním je napríklad obvykle považovaná za zločinca alebo zlý vplyv. Až v posledných rokoch ľudia začali akceptovať a mať objektívny názor na tetovanie.

Od malička som mal vášeň pre maľovanie a výtvarné umenie. Keď som prvýkrát videl tetovanie na koži, zaujalo ma to a naozaj som to chcel skúsiť. Práve to ma podnietilo študovať a vykonávať tento druh umenia.

Aká je scéna tetovania vo Vietname a ako sa zmenila?

Tetovanie vo Vietname sa v porovnaní so zvyškom sveta vyvíjalo pomaly. V poslednej dobe sa však stala uznávanejšou a značne pokročila, pričom dohnala medzinárodný svet tetovania. Dôvodom je, že stále viac z nás tatérov pracuje na zjazdoch v zahraničí.

Čo vás viedlo k tradičnému japonskému tetovaniu a absolvovali ste s ním formálne učňovské vzdelanie?

Imponuje mi rozloženie a línie japonských tetovaní. Trendy v tetovaní prichádzajú a odchádzajú, ale japonské tetovanie zostáva časom rovnaké.

Všetky moje znalosti a schopnosti pochádzajú z vlastného výskumu a vyučovania. V čase, keď som začal s tetovaním vo Vietname, takmer nikto neposkytoval formálne vzdelanie.

Čo vás inšpirovalo vložiť do svojich tetovaní kreslené postavičky a ktorá postava bola prvou z tejto série? Od detstva som veľmi oddaný kresleným postavičkám a prvá postava, ktorú som si vytetoval, bol Ružový panter.

Kto sú niektoré z vašich obľúbených kreslených postavičiek na tetovanie?

Ružový panter, Tom [z filmu „Tom a Jerry“] a Simpsonovci. Všetko sú to kreslené postavičky, ktoré milujem a vidím medzi nimi veľa podobností.

Prečo si myslíš, že to ľudí ťahá k tvojim tetovaniam a kde berieš inšpiráciu na nové návrhy?

Z pohľadu tetovacieho umelca a milovníka tetovania verím, že to, čo svet tetovania momentálne potrebuje, je sviežosť. Tetovania, ktoré vytváram, sú svieže ako letný vánok. Mnoho typov tetovania samozrejme vydrží skúšky času, ale je skutočne zaujímavé vidieť nové veci, ktoré môžu stimulovať zmysly fanúšikov tetovania..

Ako prijmete predstavu klienta a urobíte ju svojou vlastnou??

Moji zákazníci ma zvyčajne sledujú už nejaký čas, takže vedia, čo robím rád. Keď teda dostanem nápad na nový dizajn, je to väčšinou v mojom štýle. Musí to byť tradičná japončina s kombináciou kreslených postavičiek, myslím, že sa to vyrovná. Môžu byť použité nové štýly, ale tetovanie sa neodchýli od môjho štýlu.

Kam dúfaš, že ťa tvoja tetovacia kariéra zavedie?

Zo všetkých síl sa snažím byť prítomný a dúfam, že vytvorím základ pre budúcnosť. Mám v pláne zachovať si svoj tradičný japonský štýl, ktorému sa venujem od začiatku tetovania.

Čo by ešte o vás mali vedieť naši čitatelia?

Moje tetovanie vám veľa povie o mne a mojej postave. Svoje tetovanie používam na vytvorenie postavy a prostredníctvom tejto postavy vidíte, kto som.