Po takmer 40 rokoch a 13 štúdiových albumoch fanúšikovia vedia, čo môžu očakávať, keď vydajú platňu NOFX: séria optimistických piesní, každá trvá menej ako tri minúty, vtipné texty podávané s nádychom mladistvého humoru a liberálnou pomocou piesní odkazujúcich na drogy a sexi výstredný sex. Je to vzorec, ktorý pre kapelu v priebehu rokov ohromne fungoval.

Novo vydaný „Single Album“ preberá tento vzorec a hodí ho do mixéra s pohárom šera. Sú tam všetky prvky albumu NOFX, ale tento záznam, ktorý kapela v skutočnosti ešte neukázala, je zaťažený – hudobne aj textovo. Od chvíle, keď ihla spadne a „The Big Drag“ sa začne prehrávať cez reproduktory, je úplne jasné, že tento album bude iný.

„Chcel som albumu navodiť náladu,“ vysvetľuje Mike. „Pieseň vo vás vyvoláva obavy, pretože si nie ste istí, kedy sa akordy zmenia. Hral som pieseň pre Jasona [Cruza] zo Strung Out a povedal: „Dude, nemôžete otvoriť svoj album pomalou šesťminútovou piesňou, to je šialené. Nechal som ho počúvať a potom, čo to počul, povedal: „Toto je perfektný otvárač.“

Fotografie Jonathan Weiner

Fotografie Jonathan Weiner

Zatiaľ čo predchádzajúce otváračky albumov, ako „Soul Doubt“ a „Hobophobic (Scared of Bums)“, vás zasiahli do úst svojou frenetickou energiou, „The Big Drag“ sa začína tým, že Fat Mike temne spieva cez pomalé, brúsne gitary. Načasovanie tempa trvá viac ako tri minúty. V tomto momente je to už druhý najdlhší otvárač albumov NOFX a sme len v polovici.

“Je to vlastne jedna z mojich obľúbených piesní, ktoré som kedy napísal,” hovorí. “Nebaví ma tá pieseň, pretože žiadna miera nie je rovnaká, v tej piesni nič nedáva zmysel, bola napísaná ako prúd vedomia.” Texty som prispôsobil tak, že každý takt bol kratší alebo dlhší, nech už bol akýkoľvek. Je to iný spôsob myslenia a skladania piesní.

“Neexistuje spôsob, ako by sme to mohli stiahnuť naživo,” pokračuje. “Neexistujú žiadne narážky.” Každý akord má iný rytmus. A je to dlhé, pohltí to váš set a, viete, oveľa radšej by som hovoril šesť minút [smiech]. “

„Single Album“ mal byť pôvodne dvojalbum, ale po prehraní skladieb pre niekoľko priateľov Mike zistil, že mnohé piesne sa v skutočnosti nespájajú. „Je ťažké napísať 23 solídnych piesní, ktoré majú zmysel, na album,“ hovorí. “Myslel som si, že to zvládnem, ale naozaj som pil príliš veľa alkoholu a kokaínu, aby som sa mohol dobre rozhodnúť.” Zbierka piesní bola skrátená na 10, čo sľubovalo.

Fotografie Jonathan Weiner

Fotografie Jonathan Weiner

“Mimochodom, dvojalbum sa volal ‘Single Album’,” smeje sa Mike. “Názov sme nezmenili.” Vydanie dvojalbumu s názvom „Jeden album“ je celkom zábavné, ale stále nazývať ho „jediným albumom“ je tiež zábavné. “

Možno sa rýchlo domnievať, že temnejšia téma albumu je výsledkom ročného pobytu v karanténe, ale nie je tomu tak, pretože „Single Album“ bol už väčšinu roku 2020 v plechovke. V skutočnosti je tento žalostný tón bol daný Mikeovým mentálnym stavom a látkami, na ktoré sa obrátil, aby to zvládol. “Prechádzal som prvým záchvatom depresie pred COVID,” vysvetľuje Mike. “Mám 54 rokov a nikdy som nevedel, čo je to depresia.” Nebola to chemická nerovnováha, len som v živote prešiel mnohými sračkami. Rozišiel som sa so svojou manželkou Soma Snakeoil a ísť od života s ňou, jej dcéry a otrokyne k životu sám pre mňa bolo veľmi zvláštne..

„Žil som sám v San Franciscu a len som pil a pil veľa drog,“ pokračuje, „preto som napísal väčšinu tohto albumu. Keď to robím, nechodím do barov ani nehovorím s ľuďmi, zostanem doma a skončím s písaním depresívnych piesní. Nebolo to tak, že by som strávil celý deň v depresii, ale v noci som bol sám na tom dosť zle. Neviem, ako byť sám sebou, pretože som bol detstvom ako jedináčik bez rodičov. [Byť sám] neznamená, že bude dobrý Fat Mike. “

Mike môže byť muž, ktorý napísal pieseň s názvom „Drugs Are Good“, ale pred „Single Album“ vždy vstupoval do štúdia triezvy. Tentoraz bol celý čas naložený. Podvedome ho mohli ťažiť roky zneužívania drog, ktoré ho viedli k písaniu piesní ako „Birmingham“.

Pieseň spomína na noc, v ktorej drogy už prestali byť zábavou, a ukazuje svoju stránku, akú fanúšikovia len málokedy videli. “Keď som chodil na turné s priateľkou alebo manželkou, po predstaveniach som sa nezdržiaval, pretože som na druhý deň musel spievať,” vysvetľuje. “Išiel by som do žalárov, aby som sa zamyslel, dal som si drogy a potom som zaspal na slušnú hodinu.” Tej noci v Birminghame sa stalo, že som nebol s nikým. Bolo pre mňa ťažké prestať používať drogy, keď som s nikým nebol. Tej noci som sa obzvlášť držal, pretože som zostal hore celú noc, o šiestej ráno zavolal drogovému dílerovi a on prišiel a priniesol ďalšie drogy..

„Hovoril som si: To nie je dobré,“ pokračuje. “Mal by si dôjsť.” Obvykle mám pri sebe niekoho, kto ma prinúti zastaviť sa. “ Doma v San Franciscu Mike vyvinul systém na obmedzenie príjmu drog – uchováva ich v trezore, do ktorého sa dostane len málo priateľov. Takže keď mu o druhej ráno začnú dochádzať drogy, dochádzajú mu drogy a neexistuje spôsob, ako by jeho díler vyrazil zo San Jose, aby si doplnil zásoby. “Preto bol Birmingham iný, pretože som dostal číslo na drogového dílera,” hovorí Mike. “Keď som to mal, áno, posral som sa.” Došli mi drogy a zavolal som drogovému dílerovi a takto sa nedá žiť [smiech]. “

Fotografie Jonathan Weiner

Fotografie Jonathan Weiner

Ako plynul čas od jeho rozvodu, Mike dokázal obmedziť užívanie drog. Obmedzením príjmu na pár dní v týždni a päť dní v týždni na bicykli presvedčil sám seba, že je na zdravom mieste. Zvyšok kapely si myslel opak a zinscenovali zásah. Nepovedalo sa to, mierne povedané.

„Hovoril som si:‘ Nevidel som vás, chlapci, mesiace, o čom to kurva hovoríte? ‘,“ Spomína. „Prečo robíš intervenciu, keď o mne nevieš nič? Bol som naštvaný, že chceli, aby som išiel na rehabilitáciu, tak som šiel do svojej izby, dal som si kolu a strelil som a povedal: „Do prdele!“

Namiesto triezvych prázdnin, ktoré pôvodne plánoval, sa Mike vybral na týždňový ohýbací stroj, ktorý sa skončil tým, že nabral litre krvi. Privolali záchranárov a v nemocnici mu diagnostikovali krvácajúci vred. Baktéria nazývaná H. pylori bola príčinou krvácania, nie jeho párty, ale zážitok ho napriek tomu vydesil. “Bol som rád, OK, pôjdem [na rehabilitáciu],” hovorí. “Vesmír mi hovoril, že by som mal niečo urobiť.” Tak som išiel na mesiac na rehabilitáciu, čo bolo naozaj pekné. Paddleboardoval som každý deň. Skutočne som sa naučil, ako získať nadhľad nad vecami a nechodiť do alkoholu a drog, keď som pre niečo rozrušený. “

To všetko sa stalo počas jesene a Mike si zachoval triezvosť. Aj keď nemá v úmysle byť navždy znalý, snaží sa o to, aby to tak zostalo rok. “Teraz sa mám tak dobre, že som triezvy,” hovorí. “Nezaoberám sa drogami ani drogami ani tým, koľko zábavy si s drogami užijem.” Robím len iné veci. ”

Zaujíma vás, čo znamená „inými vecami“? Okrem toho, že Mike písal piesne zúrivým tempom (39 za posledné tri mesiace), sa venoval aj vážnemu multitaskingu. “Neviem, či sa to stáva veľa, ale nechal som tetovania prísť ku mne domov a dať mi tetovanie, kým som dostával mani-pedi,” smeje sa. “Som dosť punk-rocková buržoázia, ale neviem, koľko ľudí si súčasne nechalo urobiť mani-pedi a tetovanie.”

Prelomová príležitosť, ako je táto, vyžaduje dokonalé tetovanie a čo by mohlo na túto situáciu vyhovovať viac ako tetovanie „Rocky Horror Picture Show“? “Sú to slová:” Nesnívaj, však, “hovorí. “Tieto slová mi vždy utkveli v hlave.” Verejným crossdresserom som nebol, až keď som mal 45. Naozaj som sa cítil ako taký zbabelec, že ​​som nežil svoj život tak, ako by som ho chcel žiť. Počul by som tú pieseň a bolo by mi z toho smutno. Toto tetovanie som si dal, pretože ma tieto slová skutočne tlačili. “

Ľudia si nikdy nemysleli, že NOFX otvorí album so šesťminútovou piesňou, rovnako ako si ľudia nikdy nemysleli, že by si Fat Mike poriadne užil striedmosť. Ale sme tu. Len sa im to nesnívalo … ostatné už poznáte.