Od Nicka Fierra

Ricky Velez je kráľ kráľovien … oh počkaj, hovorí sa nám, že už je to niečo? Dobre, nie je problém, ideme ďalej. Ricky Velez je elektráreň, rozprávač príbehov o vysokých energiách, ktorého rýchla streľba mu umožnila prejsť sa po najťažšej komediálnej scéne na planéte vo veku, keď sa väčšina z nás dostávala do výšky a hrala videohry, nie že by nerobil to tiež.

Ako teenager Velez dral podlahy v komediálnych kluboch, vzal lístky za dvere a odvážal odpadky, všetko na niekoľko minút divadelného predstavenia. Teraz sa ako manžel a otec stal stálicou scény newyorskej komédie a koproducentom filmu Judd Apatow “Kráľ Staten Island,” temná a brutálne vtipná adaptácia života jeho najlepšieho priateľa Peta Davidsona.

Veleza môžete poznať z filmov „Nočná show s Larrym Wilmorom“, „Crashing“ od HBO alebo „Master of None“ od Netflixu. Rickyho môžeš poznať aj z čias, ktoré strávil na turné s Azizom Ansarim, ale ak ho nepoznáš, prosíme ťa, aby si mu nenechal ujsť úlohu, v ktorej sa narodil – Davidsonov flákač lenoch, keď hľadajú účel v tlakový hrniec, ktorý je Staten Island.

Velez sa v tomto hviezdnom hereckom obsadení, ktoré zahŕňa Marissu Tomeiovú, Billa Burra, Steva Buscemiho, prápor komediálnych legiend a viac portrétov, ktoré upúšťajú čeľusť, než dokážeme spočítať. Ako komik používa svoju jedinečnú schopnosť rozprávať príbehy na zdôraznenie cudzích zložiek každodenného života a v knihe „Kráľ Staten Island“ túto schopnosť dokáže vykresliť pre seba a svojho najlepšieho priateľa pôsobivú alternatívnu realitu..

V prvom rade blahoželám k filmu.

Ó človeče, ďakujem ti veľmi pekne!

Nie ste zo Staten Islandu. Si chlap z kráľovnej, však?

Áno, narodil sa a vyrastal v Queens Village, nikto to nevie.

Ako ste sa ocitli ako koproducent vo filme „The King of Staten Island?“

Na chvíľu sme sa s Juddom Apatowom postavili okolo seba a on mi len zavolal a spýtal sa, či by som nemal záujem skompletizovať scenár. Hovoril som si: „Áno, absolútne by som rád vytvoril scenár Judda Apatowa.“ To sa zmenilo na neho a ja pracujem spolu šesť dní v týždni.

Keďže to bol váš prvý film, pracovala s Juddom krivka učenia?

To bola skvelá vec; Judd mi v podstate dovolil absolvovať majstrovskú triedu vo filme. Bolo to neuveriteľné a ak ste v tejto chvíli mysleli na vtip, jednoducho ste ho napísali na papier, odovzdali Juddovi a bolo to. Minulé leto som s Juddom trávil takmer každý deň v týždni. Pracovali sme celý deň, jazdili sme spolu na Staten Island. Naštvané je, že som zmeškal prvé leto svojho dieťaťa. Mám z toho obrovskú vinu, ale odvtedy sme si už určite vymysleli veľa času.

Ako dlho ste boli na nakrúcaní??

Na filme som pracoval štyri mesiace. Preto sa na karanténu nehnevám. Bolo to prvé leto môjho syna a teraz s ním môžem stráviť celé leto. Rozhodne milujem tráviť čas s ním, ale zároveň ma svrbí, je to najdlhšie, čo som na pódiu nikdy nebol. To je šialené. Tiež si s Juddom robíme špeciálnu akciu. Chcem rozbehnúť prevody a zraziť hrdzu.

To bol jeden z najväčších vrcholov pobytu v zákulisí?

Ja a Pete sme museli byť v miestnosti, kým Mike Vecchione vyskúšal.

Uvedomovali ste si od začiatku, že budete pracovať s toľkými ťažkými stopérmi?

Zakaždým, keď sme počuli, že niekto iný bol obsadený – Marissa Tomei, Bill Burr, Steve Buscemi – títo ľudia, ku ktorým sme v komédii vzhliadali, bola najlepšia situácia vôbec. Bolo skvelé byť medzi ľuďmi, ktorí sú tak dobrí v tom, čo robia.

Navyše musíte pracovať s Peťom.

Áno, je to môj chlap. Je krstným otcom môjho dieťaťa. Bol tam, keď mi zomrela mama. Je to jeden z najlepších ľudí, ktorých poznám. Môj syn sa skutočne narodil 11. septembra, čo je šialené, že Pete je krstný otec.

Ako ste sa vy dvaja stretli??

Bol som teda najmladším komiksom v jednom klube a on bol najmladším v inom klube. Predstavil nás komiks s názvom Chris Destefano a hovorili sme si: „Ach, poďme sa stále stretávať.“ Nakoniec sme sa spolu nasťahovali v jednom bode, čo bolo nechutné, pretože všetko sa zmenilo na popolník. Na mieste nebolo čisté viečko fľaše.

Aké to bolo vidieť verziu Petovho príbehu odohrávať sa na veľkom plátne?

Vedel som, že niektoré veci bude divné sledovať, ako keď sa Peter pozerá na jazdu so zatvorenými očami, ale keď bol v hasičskom aute, to sa mi nepáčilo, pretože ma to mrzelo. Nerád sa stretávam so svojimi emóciami. Také veci tvrdo zasiahli.

Vo filme je niekoľko napätých scén, ako napríklad lúpežná scéna. Mysleli ste si niekedy, že v komédii budete nakrúcať skutočne napätú scénu?

Vytvorili sme jeho zábavnú verziu a vy ste videli vážnu verziu. Bolo to skvelé, nikdy som si nemyslel, že by ma niekto zastrelil vo filme. V zásade na vás kladú výbušniny.

Áno, upozornenie na spojler, budete postrelení.

Je úžasné, koľko komiksov ma kontaktovalo a pýtalo sa ich: „Zastrelila vás Jessica Kirson?“

Aké to je nakrúcať takú akčnú sekvenciu?

Dali nám kaskadérske štvorhry a všetko. Môj kaskadér vyzeral rovnako ako ja. Je naozaj zvláštne byť na scéne s iným mužom, ktorý vyzerá presne ako ty, ale ja som nevystúpil. Urobil som všetko. Myslím tým, že som len skákal za policami a podobne. Nebolo to, akoby som visel na boku lietadla.

Porozprávajme sa o tetovaní. Nevadí vám hovoriť o svojich tetovaniach?

Vôbec nie, všetko moje pre mňa niečo znamená. Existuje však niekoľko hlúpych. Vadí mi len to, že sa ma pýtaš, aby si mi ukázal svoje, vieš?

Aký bol váš prvý a kedy ste ho dostali??

Môj prvý bol „718“ vo vnútri mojej pery. Mal som 17 rokov a musel som to pred rodičmi tajiť. Neboli fanúšikmi tetovania. Mal som tohto strýka s tetovaním a mal problémy. Mal tetovanie dvoch žien, ktoré mu búchali na chrbát a moji rodičia ho nútili nosiť v bazéne košeľu. Pamätám si, ako sa raz môj strýko ukázal v póle a povedal: „Toto v bazéne nenosím“ a moji rodičia hovorili: „Áno, máš.“

Čo bolo prvé, čo skutočne videli?

Prvá, ktorú videli? Na nadlaktie som dostal tri ruže. Moja stará mama zakaždým, keď mala dieťa, zakopala ružový ker. Zomrela na rakovinu prsníka, sesternica mojej mamy zomrela na rakovinu prsníka a moja teta na rakovinu prsníka tiež zomrela, takže som pre každú z nich dostal tú.

Vaše prvé viditeľné tetovanie bolo pamätným kúskom. Máte ešte ďalších??

Moja mama zomrela pred štyrmi rokmi na Valentína a mali sme jednu dohodu, a tou bolo, že si môžem dať tetovať, koľko chcem, ale nechcela ich vidieť, keby som mal oblek. Dostal som teda jej podpis na svadobný prst, aby som mohol porušiť ešte jedno pravidlo. Dal som si urobiť aj snubný prsteň, pretože som vedel, že ho jednoducho stratím.

Ako komik ich niekedy oslovujete na javisku alebo sa ich pokúšate zakryť?

Ani ich nevychovávam. Len si myslím, že sú teraz tak pravidelní, každý ich má. Už nie sú tým, čím bývali. Nie sú to taký strýko. Nie je to tak: „Ach nie, príde tetovací strýko a ty vieš, že máš problém.“ Necítim potrebu ich oslovovať.

Máte nejaké plány týkajúce sa návratu k živým vystúpeniam?

Nechcem sa cítiť zodpovedný za to, že ochoriem ľudí, ak ma prídu navštíviť. Tiež stojí za to, ak by som mal ochorieť alebo ochorieť manželka a dieťa? Chcem len, aby sa to už skončilo a vrátilo sa do normálu, pretože stand-up je jediná forma umenia, ktorú nemôžete hrať bez publika..