Športovci ako LeBron James majú výrazné tetovanie, ktoré je aj na ich digitálnych verziách v športových videohrách. Problém je v tom, že na niekoľko z nich sa vedú autorské žaloby.

Lebron-James-NBA2k

LeBron James má na pravom ramene vytetované meno svojej matky Glorie a tiež portrét svojho syna. Predvoľba 330 je jeho rodným mestom. Kým vybral atrament, ako osobné, zvečnené spomienkové predmety, tieto tetovania nemusia byť jeho.

Na akékoľvek kreatívne ilustrácie „uložené na hmotnom médiu“ sa vzťahujú autorské práva. Podľa amerického úradu pre autorské práva to zahŕňa niekoho tetovanie. Právni experti tvrdia, že autorské práva vo svojej podstate vlastní tetovač, nie osoba, ktorá má tetovanie.

Zatiaľ čo pre väčšinu tetovaných to nespôsobuje obavy, pre tetované celebrity ako James a ich tetovacích umelcov existuje obrovský problém. Zvlášť pre návrhárov videohier.

Právnici sa spravidla zhodujú v tom, že „implikovaná licencia“ umožňuje ľuďom voľne predvádzať svoje tetovanie na verejnosti, aj keď sú verejne činnými osobami. Platí to aj pre televíziu, platformy sociálnych médií alebo obálky časopisov. Ale to neprichádza bez ceny.

lebron-james-625x350

Digitálne obnovené tetovanie na avataroch v športových videohrách spôsobuje obavy z porušovania autorských práv.

“Videohry sú úplne novou oblasťou,” povedal Michael A. Kahn, právnik autorských práv, ktorý zastupoval návrhára tetovania na tvári boxera Mike Tysona. “Existuje LeBron James, ale nie je to LeBron James.” Je to jeho kreslená verzia. “

Podľa denníka The Times „Electronic Arts, vývojár a vydavateľ hier, obnovuje viac ako 100 tetovaní vo svojich hrách FIFA a UFC, vrátane farebného rukávu na pravom ramene futbalovej hviezdy Lionela Messiho a srdcervúcej gorily na hrudi. bojovníka Conora McGregora. “

EA-Sports-UFC-3-McGregor

Avšak iba hŕstka hráčov vo futbalových zápasoch Madden je zobrazená s ich skutočným tetovaním.

Spoločnosť Electronic Arts čelila v roku 2013 žalobe o porušenie autorských práv po tom, ako titulná strana hry NFL Street obsahovala ilustráciu bežiaceho beka Rickyho Williamsa a niektoré z jeho tetovaní. Umelec potom svoje tvrdenie vzal späť.

Problém však stále pretrváva. Mnoho športových agentov hráčov obhajuje, aby bola podoba športovcov zabezpečená prostredníctvom hráčskych zväzov. Zväz odporúča športovcom, aby si pred tetovaním zaistili licenčné zmluvy.

dôvody na kúpu-madden-7_wide-a7ccd3285f2a1866ece69b3ad353be09279c469b-s800-c85

Umelci majú skôr motiváciu podpisovať, než nechať ujsť klienta, ktorý by mohol byť pre ich prácu bilbordom.

Gotti Flores strávil najmenej 40 hodín tetovaním jedného z mála hráčov s tetovaním v Maddene, prijímateľovi NFL Mike Evansovi. Flores bol podľa jeho slov prekvapený, „že musí dať súhlas na reprodukciu svojho diela v hre.“

Flores podpísal výnimku, ale povedal: „V skutočnosti mi to ani nevadí. Bolo to doping, keď som tam mal moje tetovanie. “

DeAndre_Jordan_NBA_2k15

Ale nie všetky prípady licencovania tetovania idú týmto spôsobom.

Na spoločnosť Take-Two Interactive, vývojára a vydavateľa hier a dcérsku spoločnosť 2K Games boli podané najmenej tri žaloby..

Federálne súdy rozhodli, že každý prípad môže mať „zvlnenie medzi športovými videohrami, ktoré zdôrazňujú realizmus“.

Solid Oak Sketches získal autorské práva na päť tetovaní na tri basketbalistky – vrátane portrétu a predvoľby Lebrona Jamesa – pred podaním žaloby v roku 2016, pretože boli použité v sérii NBA 2K.

merlin_148392078_fa4175d2-ec62-4e4a-acb1-cb32a5b0ac3e-jumbo

Nasledujúci rok umelec žaloval, pretože tetovanie Gloria na pánovi Jamesovi, okrem iných, bolo zahrnuté v tej istej franšíze.

Shawn Rome a Justin Wright, dvaja z troch tetovacích umelcov, ktorí licencovali svoje dielo spoločnosti Solid Oak, uviedli, že „boli oklamaní jeho zakladateľom Matthewom Sieglerom a nikdy si neželali súdny proces. Obrátil sa na nich s plánom začleniť ich návrhy tetovania do odevnej línie, povedali, ale nikam to nevedie. “

Rome povedal: „Len pytliakuje umelcov.“

merlin_74666608_238c7c99-3d04-4640-ae0c-fbbb747bf5e7-jumbo

Pred podaním žaloby spoločnosť Solid Oak požadovala viac ako 800 000 dolárov za porušenie v minulosti a ponúkla dohodu vo výške 1,14 milióna dolárov na budúce použitie tetovania..

Profesor práva na NYU Christopher Jon Sprigman povedal: „Súdny spor spoločnosti Solid Oak je shakedown a trolling autorských práv.“

“Nemalo by im byť dovolené povedať LeBronovi Jamesovi, že nemôže uzatvárať zmluvy na licencovanie jeho podoby,” povedal. “Schopnosť celebrity alebo kohokoľvek iného to urobiť je súčasťou ich osobnej slobody.”

Aj keď spoločnosti poskytujúce videohry už platia za licencovanie hudby chránenej autorskými právami, možno budú musieť začleniť do svojho repertoáru formáty a/alebo poplatky, ak chcú obísť veľké náklady.

nba-2k16-deandre-jordan-tattoos_b2ndio81ntho1vxll25ws8oag

Aj keď má zmysel, z obchodného hľadiska, nezahŕňať hráčov s tetovaním alebo s akýmkoľvek tetovaním športovcov, dáva zmysel v tejto dobe, keď je tetovanie v dnešnej dobe stále viac normalizované?

Mali by návrhári videohier pre týchto hráčov navrhnúť nové tetovanie?

Športovci, na ihrisku i mimo neho, majú stále potetované ruky.

Najdôležitejšou otázkou však je, ak športovci nič nevlastnia – medzi touto krížovou paľbou eSports a tiež tým, že sú uviaznutí ako zástava sponzorstva tetovania na fyzickom ihrisku – nechajú sa vôbec športovci vyjadriť.?

nba-2k16-developer-take-two-wins-round-1-of-soudný spor-nad-neoprávnené-použitie-tetovanie

“Moje tetovanie je súčasťou mojej osobnosti a identity,” napísal Lebron James vo vyhlásení o podpore hier Take-Two a 2K Games. “Ak sa mi nezobrazia moje tetovania, v skutočnosti by to nebolo moje zobrazenie.”